Mindfulness

 

Mindfulness’ın tanımı; şimdiki an içinde deneyimlediklerimize  önyargısız bir şekilde bilinçli olarak kasten dikkat etmek ve fark ettiğimiz şeyleri nazikçe ,yargılamadan ,dosthane bir tutumla  kabul etmektir.

Mindfulness Türkçe’ye ‘Bilinçli Farkındalık’ olarak çevrilmiştir. Bu tanımdan da anlaşıldığı üzere Mindfulness’ın temelinde ‘dikkat ve bilinç’ var, ve her iki unsur da herbirimizin içinde doğuştan var olan özelliğimizdir. O yüzden evrensel ve geliştirilebilir bir beceridir Mindfulness.

Mindfulness ile şimdiki an içinde deneyimimizin nasıl olduğundan  ( hoşa giden,hoşa gitmeyen,veya nötr ) bağımsız ;önemli olan şey o anın bilincinde olmamız ve deneyime bilinçli bir şekilde yaklaşıp yaklaşamadığımızdır. Yani deneyimi değiştirmeye çalışmadan,farklı olması için uğraşmadan mevcut hali ile kabul etmek ve her zaman alışık olduğumuz gibi tepki vermek yerine bilinçli bir şekilde cevap verebilme şansımız olur.

Uyaran ve tepki arasında bir boşluk vardır.
O boşlukta tepkimizi seçme özgürlük ve kudretimiz yatar.
Tepkimizde de gelişim ve özgürlüğümüz saklıdır.’
 Victor Frankl

Mindfulness ne Değildir?

  • Gevşeme tekniği
  • Zihni boşaltmak ,rahatlamak
  • Din
  • Devamlı olumlu düşünme ,hep iyimser olma hali
  • Sadece stresli,zor  anlarımızda başvurduğumuz hoş bir fikir

Mindfulness Neden Süper Bir Güçtür?

 

Bilim ve Mindfulnes

Mindfulness ve Mindfulness temelli yaklaşımlar tüm dünyada hem klinik alanda hem de günlük yaşamda çokça kullanılmaktadır.

Mindfulness ve onu temel alan uygulamaların en güçlü yanı bilimsel açıdan desteklenmiş olmasıdır.

Harvard üniversitesinde yapılan bir çalışmada uyanık olduğumuz zamanın %47.7’nde dikkatimizin an da olmadığı tespit edildi. Bu durumun da stres ve kaygıyı arttırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

Mindfulness ile ilgili birçok bilimsel araştırma vardır ve dört majör alanda etki gösterdiği kanıtlanmıştır.
o Dikkat düzenleme
o Beden farkındalığı
o Duygu düzenleme
o Kendimize karşı farklı bir bakış açısı

 

 

.

Eğitime Başvur

EĞİTİM BAŞVURU FORMU