Eline Snel Methodu ile Çocuklar için Mindfulness

Çocuklar için Mindfulness Metodunu geliştiren Eline Snel, 36 Ülkede yayımlanan ‘Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli’ kitabının yazarıdır. Bu eğitim yetişkinler için tasarlanan ve üzerinde bilimsel araştırmalar yapılan MBSR ( Mindfulness  Temelli Stres Azaltma) Eğitimi’ni baz alır. Okullarda ,kapalı gruplarda, ruh sağlığı merkezlerinde 10.000’den fazla çocuk bu eğitimi almıştır. Eğitim 4-19 yaş aralığında 4 ayrı yaş grubuna özel olarak tasarlanmıştır.

Çocuklar eğitim süresince stabilize olmayı, odaklanmayı ve dikkatlerini nazik ve itinalı bir yaklaşımla tutmayı öğreniyorlar. Düşündükleri, hissettikleri ve deneyimledikleri şeylerle alakalı kendilerince ve başkaları tarafından yapıştırılan yargılar olmadan iç dünyaları ile yakınlaşıyorlar. Zor düşünce ve hisleri bastırmadan ve de onlara kapılmadan, dikkatle hayatlarına dâhil etmeyi öğreniyorlar. En önemlisi de kendilerine ve başkalarına karşı nazik olmayı öğreniyorlar.

Günümüzde sayıları giderek artan pek çok araştırmaya göre ;mindfulness ile tanışan çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin duygusal dengelerinin, direnç kapasitelerinin, aile ve arkadaş ilişkilerindeki kalitenin ve dikkat kapasitelerinin arttığını göstermektedir.

Jon Kabat Zınn de dediği gibi kişinin farkındalığı öğrenmesi ve hayatına katması bir enstrümanı çalmaya başlamadan önce akort etmeye benzer. Orkestralar ve müzisyenler çalmaya başlamadan önce akort için zaman ayırırlar ki en iyi sesi çıkartabilsinler. Peki bizler neden öğrenme enstrümanımızı kullanmadan önce akort etmeyi denemiyoruz ?

Mindfulness Nedir?

Farkındalık zihnimizin, kalbimizin, bedenimizin ve ruhumuzun tam olarak içinde bulunduğu zamanı arkadaşça ve yargısız bir tutumla bilinçli bir şekilde deneyimleme halidir.

Ana fikir: Dalgalardan kaçamazsın; ama onlarla sörf yapmayı öğrenebilirsin.

Bu program 8 haftalık bir program her hafta aynı saatte yaklaşık 1 saat olarak sürer. Çocuklar için Ebeveynler için ekstra kaynaklar eğitim içeriğinin içindedir.

Programının Faydaları Neler?

Eğitimdeki Temalar:

Gözlem ve konsantrasyon

Beden farkındalığı

Beş duyu farkındalığı

Sabır, güven duymak ve bırakabilmek

Hisleri ‘hissetmek’ ve var olmalarına izin vermek

Düşüncelerle baş etmeye alışmak

Kendine ve başkalarına şefkat

Eğitimde nefese odaklanma, (oyun içeren) meditasyon, hikayeler, hareket gibi araçlar kullanılır.

Kazanımları:

Dikkat ve konsantrasyon artışı

Dürtüsel davranışlarda azalma

Olumsuz düşüncelerde ve endişe halinde azalma

Rahatlama, sakinlik ve uyku kalitesinde düzelme

Korku ve depresyonda azalma

Akran zorbalığında azalma

Kendine ve çevreye karşı daha çok güvenme ve saygı duyma, Strese ve başkalarına karşı tepkisel davranışlarda azalma.

Kimler bu eğitimi verebilir?

 

AMT’den ( Academy for Mindful Teaching ) eğitim almış profesyoneller bu eğitimi verebilir. AMT tarafından verilen Kurbağa Sertifikası, eğitmeni güncel tutan tazeleyici eğitimlere katılım şartının karşılandığı durumda her yıl yenilenir.

Programının İşleyişi:

Eğitimin Yöntemi:
Eğitimde nefese odaklanma, (oyun içeren) meditasyon, hikayeler, hareket gibi araçlar kullanılır.
Derslere sadece çocuklar katılır, anne-baba katılımı yoktur.
Sorgulama (Inquiry) önemli bir araştırma aracı olarak her derste kullanılır.

Yaş Gruplarına Göre Eğitimin Yapısı:                                                            

5-8 yaş: 8 hafta boyunca 45 dakikalık buluşmalar.

8-12 yaş: 8 hafta boyunca 1 saatlik buluşmalar.

Haftalık buluşmalar, anne babayla ya da kendi başına uygulamak üzere eğitmen tarafından verilen ev alıştırmalarıyla desteklenir.

 

Yaklaşan Eğitimler

Tarih
Ücret
Yer
.

Eğitime Başvur

EĞİTİM BAŞVURU FORMU